Page 1 of 1

Milk Supplies

Posted: Thu Apr 16, 2009 12:19 pm
by Max
Greetings:
I'm doing some basic desk research (reading books, articles and the like) on cheese making before taking the plunge. It occurs to me if you're not a dairy farmer, or perhaps have a neighbour who is, the cost of the basic raw ingredient "milk" makes home made cheese a relatively expensive product - around $25 or more per Kg.
Any comment: is the home produced product using store bought milk worth it?
Any thoughts on how/where one could acquire farm gate milk around the Gold Coast?

I look forward to your comments and thoughts with interest.

Many thanks.

Roy

Re: Milk Supplies

Posted: Fri Apr 17, 2009 9:06 am
by Shadowgirlau
Sorry Roy, I live on the West Coast so am no help to you at all. Goodluck.

Kathleen

Re: Milk Supplies

Posted: Sat Aug 08, 2009 12:18 pm
by DomAnsell
I too am having the same problem. I live kinda in brisbane city, an really wanna make my own chesses. But it is so expensive to buy the milk. If you find a way to resolve this problem, please let me know too.

Thus far I have threatened to approach the first dairy farmer I find and offer to sponsor his cow for a share in her milk.... not sure if this is possible or even likely. But I think my husband is going to keep a close eye on me if I get to go to the ekka. :D

Re: Milk Supplies

Posted: Sat Aug 08, 2009 3:38 pm
by Hayhay
Sorry I'm not up gold coast!

Yes making your own cheese at home is better with shop bought milk than buying cheese from the shop.

Making it with fresh farm milk it is absolutely superb.

I've FINALLY got myself a source of fresh milk and it is so good! Considering farmers are getting paid about 23cents a litre.....is there any dairy farms around you could visit and ask if they'd be willing to sell you some milk? Do you know a friend who knows someone who has a dairy farm? We had a long hunt around but finally its worked out.

And my next batch of feta will cost only $4; instead of the previous $25!